RİNOPLASTİ

Burunda genetik olarak doğuştan gelen veya alınan darbeler sonrasında ortaya çıkan şekil bozukluğu olabilir. Bu durum kişinin nefes almada zorluk yaşamasına, uykusunun verimsizliğine ve estetik olmayan bir görüntüye yol açar.  Rinoplasti, hem  burundaki şekil bozukluğunu düzeltmek hem de sağlıklı nefes alabilmek için genel anestezi uygulanarak yapılan estetik cerrahi bir işlemdir. Bu işlem kemik ve kıkırdağın düzeltilmesi, törpüleme, eksik bölgeyi tamamlama, burun ucu kaldırma gibi aşamaları kapsar.

Rinoplasti öncesindeki muayene sırasında okaguzellik uzmanları tarafından burun dokusu ve yapısı kontrol edilir. Hastanın ameliyat sonrasında nasıl bir buruna sahip olmak istediği sorulur ve ameliyatta neler yapılacağı hastaya anlatılır. Rinoplasti ameliyatları 2-4 saat arasında sürmektedir. Burun, burun deliklerinin altından açılarak gerekli işlemler yapılır, ameliyat sonrasında dikiş atılır; burun içine tampon, dışına atel yerleştirilir. Ameliyattan 2 gün sonra tamponlar çıkartılarak hastanın nefes alması sağlanır, 1 hafta sonra da atel çıkartılır. Ameliyat sonrasında buz tedavisi uygulanarak morluk ve şişliklerin en aza indirilmesi sağlanır. Oluşan morluk 2-5 gün arasında, şişlikler ise 2 haftaya kadar geçmektedir. Bu süreç hastanın tenine göre değişmekle birlikte, burnun tam şeklini alması 6-12 ay arasında olmaktadır.

Hastanın ameliyat gününde hastanede kalması gerekmektedir. okaguzellik kliniklerinde hastaların da isteği göz önünde bulundurularak operasyon geçirdiği belli olmayan, doğal burunlar tercih edilir ve ameliyat sonrasında kesi izi kalmaz.